Volební výsledek bez možnosti vytvoření programové koalice sourodých stran

Volební výsledek bez možnosti vytvoření programové koalice sourodých stran

Tak já také přispěju svým odhadem, když téměř ta dlouhá kampaň končí. Podle mě bude v těchto volbách nejnižší volební účast pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR od vzniku České republiky, tedy méně než 58 % v roce 2002. Výrazně méně. Je to dané především fantastickou ekonomickou situací a také chybějícím pravolevým konfliktem či jakýmkoliv programovým konfliktem vůbec. Spokojenými lidmi, kterým politika jen tak plyne. To se změní až zase v dalších volbách, kdy lidé pocítí, že můžou být ohrožení např. hrozbou vystoupení z Evropské unie, zhoršenou bezpečnostní situací či další cyklickou ekonomickou krizí. Celé volby jsou zdaleka nejméně predikovatelné za poslední dobu, je to dáno především chybějícím pravolevicovým dělením, novými subjekty a také přelivem protestních hlasů, které nejsou ovlivněny nějakým ekonomickým programem.

Vítězem voleb bude hnutí ANO. Zároveň právě ANO může velmi trpět nízkou účastí. Je to obrácené oproti normálnímu stavu, kdy nízká účast dopadá především na standardní politické strany. Ty už ale mají voličskou bázi tak nízko, že je v podstatě volí jen skalní voliči. Proto ANO nebude mít ani 30 %, ani 25 %. Podle mého názoru bude velmi blízko 20 %.

Tradiční a programově zaměřená kampaň by měla mé ČSSD přinést druhé místo, ale bude to velmi těsné. Z kampaně můžeme mít dobrý pocit, ale myslím, že pokud dosáhneme 15 %, bylo by to možné počítat za úspěch. Spíše ale očekávám, že výsledek bude pod 15 %.

Další pořadí je mnohem složitější. Mezi 7 až 11 % získá ODS a KDU-ČSL (obě strany volí také pouze tvrdé jádro voličů, KDU-ČSL může k vyššímu procentu pomoci právě nízká účast). Těžko lze odhadovat výsledek SPD Tomia Okamury. Tito voliči totiž absolutně ignorují kampaň i veřejnou diskusi a lze těžko odhadovat jejich loajalitu. Bohužel se však tato strana bude blížit dvoucifernému výsledku.

Složitá situace TOP 09 a STAN

Těžký souboj o stejné voliče ve velkých městech čeká TOP 09 a STAN. Na jaře jsem odhadoval, že spojení KDU-ČSL a STAN by mohlo přinést silnou pravicovou stranu s aspirací na 15 %, pokud by vedla správnou kampaň. Rozpadem tohoto dvojbloku se v součtu dostaly oba subjekty pod 10 %. Nyní vede TOP 09 a STAN souboj o stejné voliče především s hlasy v bohaté Praze, Středních Čechách a velkých městech. V Poslanecké snemovně Parlamentu ČR podle mého názoru zasedne jenom jeden z nich a může to překvapivě být STAN, díky nezvládnuté kampani TOP 09 (především absenci Karla Schwarzenberga a postavení kampaně na Miroslavu Kalouskovi, STAN přebere obrovské počty voličů). Tedy jeden z těchto subjektů bude mít 6 až 7 %.

KSČM směřuje pravděpodobně k nejhoršímu výsledku v parlamentních volbách. Její „úspěchy“ nebyly historicky dány přitažlivostí programu, ale intenzivním nacionálně konzervativním postojem a ten teď svěžejší a tvrdší nabízí plno jiných subjektů. KSČM bude muset podstoupit velmi tvrdou debatu o tom, jak se s tímto výsledkem poprat, více jak 30 % jejich původních voličů nyní směřuje k SPD, Realistům a dalším.

Piráti prvně ve sněmovně

Piráti oslaví opojný úspěch, nezávislost na podivně ustrnulých Zelených i cenný vliv na chod země. Velmi intenzivně odčerpávají hlasy ANO (které již nikdo po 4 letech nemůže považovat za nový prvek), ale bohužel i ČSSD, Zeleným a konec konců i KSČM. To platí, pokud jejich voliči opravdu dorazí. Pirátský elektorát totiž může trpět vysokou mírou neloajality.

Výsledky v Praze budou zcela odlišné od zbytku České republiky. Pokud někdo zachrání TOP 09, STAN, ODS a koneckonců i Zelené, tak to může být jen Praha. Naopak bohužel těžce může utrpět ČSSD.

ANO 20%

ČSSD 14,5%

SPD 8%

KSČM 9%

ODS 9%

TOP09 x STAN dohromady 11%

KDU-ČSL 7 %

Piráti 8,5 %

Tato prognóza předpokládá, že by propadlo velmi málo hlasů. Kromě radikální pravice, Realistů jen hlasy Zelených. Zároveň by ale byl takový výsledek pro Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR velmi fragmentující, bez možnosti vytvoření programové koalice sourodých stran. A téměř bez možnosti vytvořit stabilní demokratickou většinovou vládu.a