Čt24: EU nás nemůže nutit dělat kroky, které čeští občané nevnímají pozitivně. Politici přeci musí být schopni obhájit své kroky před voliči.

Čt24: EU nás nemůže nutit dělat kroky, které čeští občané nevnímají pozitivně. Politici přeci musí být schopni obhájit své kroky před voliči.

Země Višegrádu zastávají stejné stanovisko
Pokud kritizujeme navržený mechanismus, tedy přerozdělovací kvóty, musíme přijít s něčím konkrétním. A to se ČR příliš nedaří. To, že budeme platit do svěřeneckého fondu pro Afriku je určitě skvělá zpráva. Na druhou stranu Komizse bude chtít slyšet i to, jak se budeme podílet na přerozdělování těch lidí, kteří úspěšně žádají o azyl. A v tomto se příliš nehýbeme. Ale to i společně s dašlími zeměmi Višegrádu. Atmosféra v zemích jako je Maďarsko, Polsko nebo ČR je podobná. A odmítání společného řešení migrační krize je zřejmé. Pokud Komise a Evropská rada nenajdou jiné řešení, situace bude na mrtvém bodě.
Komise by mohla vypustit bod o přerozdělování
Pokud se nepodaří změnit názro menších státu SVE, neumím si představit, že by je ty velké přehlasovali. To znamená, že v tuto chvíli Komise intenzívně hledá jinou variantu. Například to, že přerozdělovací mechanismu z reformy vypustí. To by mohlo umožnit její schválení. Ochrana společných hranic, svěřenecký fond pro Afriku, to vše silně podporujeme. Tedy jeden bod by mohla Komise obětovat. Je zřejmé, že to, co dělá Komise ohledně přerozdělování, neprospívá renomé EU u občanu ČR. A o tom musíme jednat a myslím, že to Andrej Babiš zahájil. EU nás nemůže nutit dělat kroky, které čeští občané nevnímají pozitivně. Politici přeci musí být schopni obhájit své kroky před voliči. Pokud to nejde, nemůžeme to akceptovat.
Hrozí tzv. Czexit?
Myslím, že vystoupení ČR z EU hrozí velmi reálně. Hlavně pokud Andrej Babiš sestaví vládu, která bude spoléhat na podporu stran jako je SPD Tomia Okamury. Pokud umožníme cestu k referendu a neupřesníme v něm, že se nemůže týkat zahraniční politiky, tak to velmi reálně hrozí.
Evropská polititka bude bedlivě pozorovat, jakou vládu v druhém pokusu Andrej Babiš sestaví a kdo bude mezi členy vlády. A hlavně to, o jaké hlasy se bude důvěra vlády ve sněmovně opírat. To bude nejzásadnější.

Čt24: EU by nás neměla nutit dělat kroky, které neobhájíme před lidmy u nás v ČR

Pokud se nepodari zmenit nazor mensich statu SVE, neumim si predstavit, ze by velke staty takhle silnou skupinu prehlasovali. To znamena, ze v tuto chvili Komise intenzivne hleda jinou variantu, napriklad to, ze prerozdelovaci mechanismus z reformy vypusti. To by mohlo umoznit jeji schvaleni. Ochrana spolecnych hranic, sverenecky fond pro Afriku – to jsou body, ktere silne podporujeme. Tedy jeden bod by mohla Komise obetovat.

Zveřejnil(a) Miroslav Poche dne 31. leden 2018