Info.cz: Hamáček může přinést změnu. Vládu s Babišem si neumím představit, říká Poche

Info.cz: Hamáček může přinést změnu. Vládu s Babišem si neumím představit, říká Poche

Vlivný pražský sociální demokrat Miroslav Poche tvrdí, že volba Jana Hamáčka do čela ČSSD bude pro stranu znamenat obrat. Podle něj je zároveň krajně nepravděpodobné, že by strana kývla na účast ve vládě Andreje Babiše. „Nálada uvnitř ČSSD je velmi výrazně proti naší účasti ve vládě. Navíc se nemůžeme dostat do pasti německé sociální demokracie, kdy budeme chvíli říkat ano a chvíli ne. Pro toho, kdo by přišel s návrhem jít do vlády, to bude velmi složité. Muselo by to být za velmi striktních a jasných podmínek. A já si myslím, že Andrej Babiš není člověk, který je schopen domluvené věci striktně dodržovat,“ vysvětluje.

Jaká je vaše bezprostřední reakce na volbu Jana Hamáčka předsedou ČSSD?

Sociální demokracie ukázala velký pud sebezáchovy a pokusila se o výraznou změnu. Zvolení Jana Hamáčka ukazuje, že posjezdový politický směr sociální demokracie bude jiný. Osobně z něj cítím velkou energii a přání něco dokázat. Takže já tu volbu vnímám pozitivně.

Pokud říkáte, že směr sociální demokracie bude jiný, otázka zní, jaký?

Sociální demokracie byla už od loňského června v jakémsi mocenském vakuu. Předsedou byl Milan Chovanec a lídrem Luboš Zaorálek, což se ukázalo jako velmi nešťastné řešení. Teď má sociální demokracie konečně jasné vedení, které ponese odpovědnost a jeho názory budou s velkou pravděpodobností sdíleny velkou většinou členů a budou srozumitelnější pro média i pro veřejnost. To je asi nejzásadnější změna oproti uplynulému období. Konec konců i Miloš Zeman a to není zrovna můj favorit, říkal, že sociální demokracii uškodilo, že poslední půl rok neměla názor na prezidentskou volbu, ani na vládu. To by se teď mělo změnit.

Sjezd se koná oproti minulosti v podstatně jiné atmosféře. Podle toho, co jsme zjistili, ani dohody jednotlivých regionů letos nejsou tak pevné a určující jako v minulosti…

Určitě. I ten výsledek volby předsedy, který budou někteří novináři nebo komentátoři označovat za slabý, vyplývá z toho, že – a já jsem člen ČSSD od svých devatenácti let – nikdy nebyla taková plejáda, ať už názorových nebo politických osobností. A v tom se velice obtížně hledá konsensus nad jedním nebo dvěma jmény. Takže ano, ten sjezd je úplně jiný a odlišný než sjezdy minulé. Ostatně dřív to byly souboje řekněme Bohuslava Sobotky a zemanovců, nebo předtím Vladimíra Špidly a zemanovců. Dnešní situace souvisí také s tím, že je strana na pokrají života a bojuje o své přežití. A proto se chová zcela odlišně.

Předpokládám, že volbě prvního místopředsedy předcházela dohoda mezi Janem Hamáčkem a Jiřím Zimolou?

Už výsledek prvního a druhého kola volby předsedy naznačil, že má Jiří Zimola mezi delegáty podporu. I my jsme s ním vedli dlouhé diskuse a musím říct, že se s ním dá na rozdíl od některých jiných lidí diskutovat, naslouchá a evidentně má i podporu u voličů. To znamená, že možná byla loni chyba zasahovat do kandidátky v jižních Čechách. Ostatně my jsme v Praze zažili něco podobného. Věřím, že Zimola bude Janu Hamáčkovi oporou a zároveň, že nebude zpochybňovat mezinárodní směřování České republiky a její mezinárodní právní závazky, například klimatické nebo azylové.

Pokud jste mluvil o tom, že byla volba předsedy v mnoha ohledech jiná, volba řadových místopředsedů to potvrzuje. Tolik kandidátů se nehlásilo snad nikdy.

To zcela jistě. Je jich celá řada, ať už komunálních politiků, akademiků, lékařů… Může to být nakonec velmi zajímavý mix, který v čele strany ze sjezdu vzejde. Nakonec se bohužel ukázalo, že se to nedalo stihnout. Druhé kolo sjezdu proběhne 7. dubna a já počítám, že se bude oproti dnešku více diskutovat o stanovách a o programu. A tam by měli mít tito kandidáti mnohem větší prostor, než by měli dnes.

Jaká je vaše pozice vůči Andreji Babišovi a případné účasti ČSSD v jeho vládě?

Pražská ČSSD na své krajské konferenci, kde podpořila Jiřího Drahoše, zcela jasně velkou většinou delegátů přijala usnesení, které tady předkládáme, tj. že stranu vyzýváme, aby nebyla ve vládě s premiérem, který je trestně stíhaný. Navzdory výzvám Miloše Zemana, kterým jsem ani příliš nerozuměl, se na tom pro nás nic nemění. Kdybychom něco změnili, myslím, že bychom naprosto zpochybnili pozici ČSSD, kterou zastávala poslední rok.

Jan Hamáček slíbil, že případná účast ČSSD ve vládě bude předmětem vnitrostranického referenda. Počítáte s tím?

Pokud by k tomu došlo, tak zcela jistě. Ale já to nepředpokládám. Nálada uvnitř ČSSD je velmi výrazně proti naší účasti ve vládě. Navíc se nemůžeme dostat do pasti německé sociální demokracie, kdy budeme chvíli říkat ano a chvíli ne. Pro toho, kdo by přišel s návrhem jít do vlády, to bude velmi složité. Muselo by to být za velmi striktních a jasných podmínek. A já si myslím, že Andrej Babiš není člověk, který je schopen domluvené věci striktně dodržovat.

http://www.info.cz/cesko/hamacek-muze-prinest-zmenu-vladu-s-babisem-si-neumim-predstavit-rika-poche-24376.html