HN: Neustálým strašením migrací dělá Babiš chybu, říká Poche

HN: Neustálým strašením migrací dělá Babiš chybu, říká Poche

Pražští sociální demokraté přebírají zahraniční politiku Česka. Sociálnědemokratický europoslanec Miroslav Poche se od začátku srpna ujímá vedení ministerstva zahraničí. Ne sice jako ministr, ale jako politický tajemník. „Mám v zásadě dvě priority – bezpečnost a obchod,“ říká Poche v rozhovoru pro HN.
Resort oficiálně vede šéf sociálních demokratů Jan Hamáček, který je zároveň ministrem vnitra. Prvním náměstkem je dosavadní Pocheho poslanecký asistent Tomáš Petříček. Stejně jako Poche je spjatý s pražskou organizací sociální demokracie, která Hamáčkovi pomohla k postu předsedy strany. Další vlivný pražský sociální demokrat Lukáš Kaucký má být druhým politickým náměstkem, pokud o toto místo neprojeví zájem největší vládní strana ANO.
Zahraniční politika České republiky je důležitá kvůli zásadním změnám, které se v Evropě i ve světě odehrávají. Tradičně si ji mezi sebe dělí prezident, premiér a ministerstvo zahraničí. V poslední době je ale více v područí prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO), i když Poche tento pohled odmítá. „Evropská politika je v kompetenci premiéra. Zeman má oblasti, ve kterých je silný, jako je vztah k Izraeli, Rusku a Číně, ale přímo zahraniční politiku neovlivňuje,“ prohlašuje Poche.
V klíčových otázkách orientace zahraniční politiky Poche nehodlá nic měnit, přestože třeba protiruské sankce Evropské unie a USA kvůli obsazení Krymu a válce na Donbasu podle něj nefungují. „Jiný nástroj ale v mezinárodních vztazích k dispozici nemáme,“ říká.
S prezidentem se Poche dostal oficiálně do křížku kvůli svému údajně vstřícnému postoji k přijímání imigrantů. I proto ho Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí. Měla by Česká republika přijmout symbolického jednoho uprchlíka, jak ji vyzval italský premiér Giuseppe Conte? „Určitě ano, uprchlíka žádajícího o azyl. Na tohle téma jsme s prezidentem měli složitou disputaci v Lánech. Je potřeba odlišovat migranty, azylanty a žadatele o azyl,“ stojí siPoche na svém s tím, že kolik přesně žadatelů o azyl by Česko bylo schopno přijmout, musí říci ministerstvo vnitra.
Řešení migrace je v Africe
Obecně se Poche domnívá, že řešením migrační krize není vytvoření záchytných táborů nebo přerozdělování uprchlíků, důležitější je podle něj přímá pomoc africkým zemím s jejich bezpečností i ekonomickým rozvojem. „Babiš se domnívá, že mu migrační téma nese body, a neuvědomuje si, co si neuvědomila sociální demokracie před rokem: pokud to téma bude pravidelně někdo živit, i když není přítomno, vždy se najde nějaký lepší doktor na ten problém a bude to někdo z krajní pravice, někdo mnohem hlasitější, někdo mnohem radikálnější,“ varuje Poche.
Česko by podle Pocheho mělo výrazně zvýšit svoji rozvojovou pomoc a Evropa by měla uzavřít se státy na jih od Sahary dohody o volném obchodu, abychom dováželi jejich zemědělské a Evropě nekonkurující produkty a tím zvyšovali ekonomický a sociální standard těchto zemí. To vše doplněné samozřejmě bezpečnostními misemi, jako je ta, které se účastní čeští vojáci v Mali. Tam cvičí místní vojáky v boji proti terorismu.
Poche k tomuto závěru došel i na základě delšího pobytu v Gambii, kde vedl misi Evropského parlamentu. Hovořil o tomto nápadu s premiérem Babišem? „Nikdo, kdo mluví o tom, že se musí situace řešit tam, kde vzniká, nemůže dojít k jinému závěru,“ vyhýbá se přímé odpovědi Poche.
Během rozhovoru je patrné, že sociálnědemokratický politik pečlivě váží slova, aby se nedostal do přímého střetu s prezidentem nebo s premiérem. I nadále se drží naděje, že ho prezident Zeman jmenuje ministrem. Na otázku, kdo bude ministrem zahraničí po letošních komunálních volbách v říjnu, kdy se očekává v Praze porážka sociálních demokratů, se Poche zaráží. „Jan Hamáček nebo Miroslav Poche,“ říká nakonec.
Referendum o euru by nevadilo
Pochemu přitom evidentně nechybí odborná erudice. Jako europoslanec dokáže zasvěceně hovořit o postavení Česka v Evropské unii, které podle něj není tak špatné, jak se občas vykresluje v médiích. Debata o konci volného pohybu osob – tedy Schengenu – je podle něj jen každoroční letní téma, které se objevuje s tím, jak roste počet běženců na hranicích unie a jak lidé cestují a jsou citlivější na nové či obnovené hraniční kontroly.
Poche je naopak zastáncem co nejrychlejšího zavedení společné měny euro v Česku. „Musíme vést silnou veřejnou debatu mezi podnikateli, politiky, veřejností, abychom ji v horizontu několika let, třeba na konci tohoto volebního období, mohli dovést k úspěšnému konci. Nebráním se tomu, aby na členství v eurozóně bylo vypsáno referendum,“ říká Poche. I když si euro občané schválili už v referendu o vstupu do unie, kde je vstup do eurozóny – bez data – součástí podmínek. „Nehlasoval bych o členství v unii, ale euro není takové téma, které by nemohlo referendu podléhat,“ tvrdí Poche. A vlastně by podle něj ani nevadilo, kdyby skončilo negativně, protože by se tím neměnila ona povinnost společnou měnu někdy v budoucnu zavést.
Není v pořádku, tvrdí Poche, že čeští zákonodárci – naposledy komunistický europoslanec a jeho senátorský kolega – navštívili Ruskem okupovaný Krym. „Není to v souladu s českou zahraniční politikou,“ říká Poche s tím, že ale se zeměmi, jako je Rusko nebo Čína, je třeba vést dialog a být opatrný v ekonomických otázkách. Například dodavatele stavby nových bloků jaderných elektráren v Česku, pokud se pro ně vláda rozhodne, by podle něj mělo vybrat jen výběrové řízení.
Česká republika také podle Pocheho nepotřebuje vlastní zákon o ochraně strategických investic, jejž některé evropské země nově zavádějí především kvůli obavám z rostoucího čínského vlivu. „Spíš bych počkal na evropský zákon (jehož vznik loni oznámil šéf Evropské komise – pozn. red.). Je to určitě evropská priorita,“ vysvětluje Poche.
Hovořit s čínskými partnery o lidských právech podle něj je potřeba. „Při každém jednání to téma zazní, ale je to jen hra pro novináře, protože výsledek je nulový. Čína na to téma nijak nereaguje,“ prohlašuje Poche, který je členem delegace Evropského parlamentu pro vztahy s Čínou. Čínu vidí jako velkou obchodní příležitost, kterou by kvůli ochraně lidských práv neměly Česko a Evropa zahodit.
Diplomaté i někteří politici s napětím čekají, jak dopadnou personální rošády na ministerstvu zahraničí i na velvyslaneckých postech. Ministerstvo Poche považuje za profesionálně dobře fungující instituci, kde ovšem podle něj kvůli několika vlnám vyhazovů z dob vedení Karla Schwarzenberga (TOP 09), úřednických vlád i Lubomíra Zaorálka (ČSSD) chybí generace čtyřicátníků. „Ministerstvu také chybí politické zadání, protože je v současné době obtížné vůbec definovat český národní zájem,“ říká Poche.
Ke konkrétním velvyslaneckým postům a jejich nominacím je opatrný. Nechtěl komentovat například jmenování Tibora Biala, který byl členem maďarské nacionalistické extremistické organizace, velvyslancem v Maďarsku.
A opatrný zůstává i vůči nové spekulaci, že by se velvyslankyní v Německu, jednom z nejdůležitějších diplomatických postů, měla stát dosavadní pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Při jednání v Lánech mi pan prezident sdělil, že pro něj je Berlín srdeční záležitost a že nedopustí, aby se v Berlíně stal velvyslancem někdo, kdo nemá takovou diplomatickou zkušenost a znalost, aby tam plnil úlohu velvyslance České republiky,“ řekl Poche, aniž chtěl kohokoliv přímo jmenovat.
Martin Ehl, Katerina Frouzová
https://archiv.ihned.cz/c1-66207800-neustalym-strasenim-migraci-dela-babis-chybu-rika-poche