ČRo: Europoslanec Poche: Jasně vyplývá, že Babiš ve střetu zájmů je. Teď začne právní bitva

ČRo: Europoslanec Poche: Jasně vyplývá, že Babiš ve střetu zájmů je. Teď začne právní bitva

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl europoslanec a poradce ministra zahraničí Miroslav Poche z ČSSD. Kromě jiného se také věnoval uniklé zprávě právní služby Evropské komise, podle které je Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. „I laickým pohledem na dokumenty, které jsou součástí stížnosti, ať už Transparency International, nebo některých dalších subjektů, z toho jasně vyplývá, že Andrej Babiš ve střetu zájmů je,“ řekl Poche.

V sobotu napsaly britský deník The Guardian a francouzský list Le Monde, že právníci Evropské komise podezírají českého premiéra ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel. Podle Guardianu čeští daňoví poplatníci čelí hrozbě, že budou muset uhradit alespoň část z 82 milionů eur (přes dvě miliardy korun), které byly Agrofertu vyplaceny v tomto roce.

Miroslav Poche nepředpokládá, že by bylo konečné stanovisko Evropské komise, které bude známé pravděpodobně v lednu, odlišné od uniklé zprávy. „Guardian nebo Le Monde by nepouštěly informaci, kterou by neměly ověřenou,“ řekl Poche.

Podle europoslance se jedná o únik z nejvyšších pater. „Někdo z vrcholných pater Evropské komise pustil zprávu do světa,“ řekl s tím, že je zpráva závažná. „Podle dokumentů, které má Evropská komise a Evropský parlament, považují slovenské orgány Andreje Babiše a jeho ženu za jedny z pěti příjemců benefitů ze svěřenského fondu Agrofert. To je jasný důkaz pro komisi, že Babiš je ve střetu zájmů a v tu chvíli jsou ohroženy i dotace,“ uvedl Poche.

Dotace se týkaji zemědělské politiky

Andrej Babiš po pondělním zasedání vlády řekl, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude, protože k tomu není nejmenší důvod. Zopakoval, že kvůli evropským dotacím pro firmy koncernu Agrofert není ve střetu zájmů, Agrofert vložil do svěřenského fondu. Analýzu, kterou k tomu zveřejnil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO), hodlá poslat Evropské komisi.

Ve stanovisku se píše, že šéf kabinetu nemá na rozdělování peněz žádný vliv. Dokument opírající se o analýzu resortu dále uvádí, že svěřenský fond nemá právní subjektivitu a že „rozhodující úlohu ve vztahu ke správě majetku má svěřenský správce“.

Poche ovšem ve vysílání upozornil, že problematika vracení dotací není vůbec jasná. „Je tam právní otázka, jestli lze nějakým způsobem dotace vracet, i když byla přidělena v rozporu,“ řekl Poche. Dotace se týkají společné zemědělské politiky, upozornil europoslanec. „Pravděpodobně se to týká období, kdy byl Andrej Babiš premiérem.“

Oficiální stanovisko vydá Evropská komise v polovině ledna a Poche očekává právní přetahovanou. „Začne asi právní bitva, protože já si neumím představit, že by Česká republika kvůli střetu zájmů chtěla vracet sto milionů euro do evropského rozpočtu.“

Přílie mnoho diplomatických aut

Ministr zahraničí Petříček v neděli v Otázkách Václava Moravce řekl, že jedná s ruskou ambasádou o snížení jejich pracovníků. Poche upozornil, že na ministerstvu působí externě a nemá detailní informace. Zároveň ale rozporoval tvrzení ruské ambasády, podle které jednání neprobíhají. „Vím, že taková jednání probíhají.“

Podle Pocheho jde o velikost vozového parku, ta je prý přehnaně vysoká. „Není adekvátní počtu zaměstnanců ambasády. Automobily mají diplomatickou registraci, požívají určitých výhod.“ Diplomatická vozidla například není možné kontrolovat během silničních kontrol.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/miroslav-poche-andrej-babis-cssd-stret-zajmu-evropska-unie-eu_1812031705_och